Георги Георгиев
По-високи пенсии след март обеща социалният министър на празника на възрастните хора вчера.
Средно с 5 на сто ще се увеличат заплатите в реалния сектор догодина. Това е равносметката след напрегнатите преговори между синдикати и работодатели за минималните осигурителни прагове.
Общо 100 млн. лв. ще са допълнителните приходи за работниците, каза социалният министър Тотю Младенов вчера. 398 лв. става средният минимален осигурителен доход за общо 74 икономически дейности.
43 са професиите, в които профсъюзи и шефове
се разбраха за праговете. Там средното увеличение е 6,06%, а служителите в тези браншове са над 1,4 млн.
Най-успешни се оказаха преговорите за лекарите и болничния персонал. 21,7% е ръстът на доходите в здравните заведения. Със същия процент се увеличава и надницата на хлебарите.
Както "Монитор" писа, железопътните служители и текстилните работници също
ще имат по-високи заплати догодина,
въпреки че двата отрасъла жестоко усетиха кризата.
В други закъсали фирми логично е договорено замръзване на нивата от2009 г. Строителите и металурзите ще взимат старите си възнаграждения.
Средно 2 на сто обаче ще се вдигнат доходите в химическата промишленост, производството на кокс и рафинирани продукти. Както "Монитор" писа, там
съкращенията са огромни заради спрените поръчки
от чужбина. До последно в тези браншове нямаше консенсус между синдикати и работодатели. В такъв случай държавата се намесва и служебно вдига осигурителните прагове.
До тази година това ставаше със средния процент увеличение в договорените отрасли. За догодина обаче административното увеличение ще е равно на очакваната инфлация от 2,2%. Мярката ще обхване 31 сектора.
0 коментара:
Публикуване на коментар