
Управляващите обмислят промени в административното деление
"Според евродоклад от 2001 година всички общини, които имат по-малко от 6000 души, трябва да преминат на подчинение и да станат райони на други общински структури. Така в България общините трябва да намалеят с 33". Това съобщи за "Новинар" депутатът от ГЕРБ Стефан Дедев. Той даде пример с общините Марица и Родопи, които не отговарят на Закона за административно-териториалното делене и затова ще преминат към Пловдив. Дедев е ангажиран с подготовката на промените в нормативния документ.
В страната ни сега има 264 общини, след промените те ще останат 231. Дедев разясни, че в Западна и Централна Европа има тристепенно деление, което е в райони, провинции и чак тогава общини. България сега е стъпила на двустепенния модел - райони и общини. Трябва да се направи обстоен преглед на ситуацията и да се направи анализ, след което ще стане ясно какъв ще бъде статутът на общинските структури.
Изискванията едно населено място да стане отделна община са: населението да бъде над 6000 души, да има център с изградена инфраструктура, осигуряваща обслужването на населението в новата община. Центърът трябва да бъде голямо населено място със собствено здравно заведение, поне три лекарски и зъболекарски практики, училище, детска градина, културен дом, пощенски клон и административни сгради, които да осигурят нормално обслужване на населението. Друго условие е останалите села и градове да не са отдалечени на повече от 40 км от общинския център.
За да се охладят желанията на много градове да се отделят в самостоятелни общини, през 1998 г. беше въведено и финансово условие. Кандидатите трябва докажат възможност за финансиране на разходите на новосъздаващата се община със собствени приходи в размер не по-малко от половината от средния за общините, предвиден в утвърдения за съответната година републикански бюджет.
Бившият министър на регионалното развитие Асен Гагаузов призна, че е необходимо окрупняване на общините. Според него общините трябва да намалеят до 100-120, за да се изпълнят изискванията на Европейския съюз. Тройната коалиция обаче остави окрупняването на ГЕРБ, а Гагаузов се измъкна с думите, че няма да е той "този министър, който ще го направи".
0 коментара:
Публикуване на коментар